In Wormerveer ten zuiden van het Krommenierpad langs de Watering stond dit pittige molentje. De Zaanstroom werd in zijn bestaan voor meerdere doeleinden gebruikt. Hij maalde schelpzand en werd gebruikt voor het vermalen van grondstoffen gebruikt bij de blauwselfabrikage. Tenslotte werd hij gebruikt voor het malen van cacaobonen en het maken van cacaopoeder en chocolade. Op de foto zien we de molen rond 1880 met bijgebouwen en de pijp van de stoommachine. Een prachtig vroeg industrieel complex.
Klik op de foto voor een vergroting (er opent een nieuw scherm). Foto en tekst Erik Schaap.

Noordeinde met de Koninklijke Cacaofabriek “De Zaanstroom” van Erven de Jong.De naam Zaanstroom is afkomstig van de gelijknamige molen waar sinds 1767 cement en schelpzand werd geproduceerd. Hendrik de Jong uit Schermerhorn, kocht de molen in 1809 om er blauwsel en potas te gaan malen. Potas, een soort zout, werd weer gebruikt als meststof, de vervaardiging van glas en zeep etc….. zeep… he dus dat was weer handig voor Zeepziederij de Adelaar Molen. De Zaanstroom werd gebouwd in 1766 en stond ten zuiden van het Krommenieërpad vlakbij de Watering. De molen werd in 1887 gesloopt. Foto en tekst Nico de Haan

Er is een boek geschreven die het het familiebedrijf volgtvan het prille begin tot aan het moment dat de productie gestopt moest worden, bijna 115 jaar later. Veel Wormerveerse families hebben gewerkt bij deze fabriek met de naam Koninklijke cacao- en chocoladefabriek ‘De Erve H. de jong’. Directie en het personeel hebben in de eerste zeventig jaren van hun bestaan het tij mee gehad, met een sterk groeiende omzet
en winst. In het begin van de twintigste eeuw is een tweede
fabriek opgezet in Oostenrijk. Het boek is verkrijgbaar bij
de Historische Vereniging Wormerveer voor de prijs van €7.50
Bestel hier Auteur: Pim van Geuns

Een kijkje in de fabriek waar de chocolade gevormd werd. (foto Historische Vereniging Wormerveer)

Filmpje met foto oude en nieuwe situatie